Follow by Email

12 Haziran 2014 Perşembe

BOLOGNA

Geçen Kasım ayında yine 5 kız seyahate çıktık. Bu sefer İtalya hedef noktaydı. İlk durağımız Bologna oldu. Bologna eğer Roma, Floransa, Venedik, Milano vb. yerlere gidecekseniz en uygun nokta. İstanbul'dan Pegasus Havayolları'yla Bologna'ya gittik.


Havaalanından kiraladığımız aracı alarak Bologna'da konaklayacağımız otele geçtik. Bu arada araç kiralayacaklara önemli uyarı, 1500 € civarında depozit alınıyor arabayı teslim alırken. Ona göre bir kredi limiti olan bir kartınız olmalı. Ve bu kredi kartının sahibi de aracı kiralayan olmak zorunda ve ehliyetin sahibi tabi. Aracı birisi teslim etmiyor, gidip firmanın otoparkından kendiniz alıyorsunuz ve aracı tanımak, keşfetmek size kalıyor.


Bologna'da merkezde bir otelde kaldık, fiyat olarak da son derece makuldü, 21 Euro ödedik kişibaşı.
Bologna, kırmızı çatılı,şirin bir İtalyan kenti.Otele yerleştikten sonra ilk olarak ana meydan Piazza Maggiore'ye kendimizi attık.Meydanın ortasında Fontana Di Nettuno-Neptün çeşmesi,çeşmenin solunda Palazzo Del Podesta ve San Petronio Bazilikası var. Neptün Çeşmesinin hemen çaprazında, şehir turu yapabileceğiniz City Tur'lar mevcut. D
ilerseniz onlarla bütün gün gezebilirsiniz..

Avrupa'nın yaşayan en eski üniversitesi bu şehirde. Bologna'nın altından kanallar geçiyor.Kentin enteresan ve kendine özgü havası kemerlerinden geliyor.Kötü hava şartlarından korunmak amacıyla yapılmış. Piazza Maggiore’nin doğusuna açılan sokaklar meyve-sebze ve şarküteri alışverişi için enfes lezzetler sunan dükkanlarla dolu olan Quadrilatero bölgesi. Hemen hemen her yerde bisiklet yolları var.

Bologna bir üniversite şehri olduğu için haliyle heryer öğrenci dolu.. Ama üniversite şehri olması pahalı olmasını değiştirmiyor ne yazık ki.. Oldukça pahalı bir ülke olan İtalya'ya, e euronun durumu da malum, neresine giderseniz gidin herşey oldukça pahalı geliyor. Bologna 'da da alışveriş yapılabilecek ünlü markaların bulunduğu pasajlar var. Ama dediğim gibi çok pahalı. Türkiyeden alın daha iyi.
Bologna 'ya gidip dondurma yemeden dönmeyin.
Hayatımda ben böyle güzel bir dondurma yemedim.. ye-me-dim..
Yamuk Kulelerin hemen altında küçük bir dükkan büyük bir lezzet..
''Gelateria Gianni''
Adresi : Via San Vitale, 2  Bologna


http://maps.google.com adresinden Bologna’yı internetten de olsa gezebilirsiniz. Çünkü sadece uydu görüntüsü değil , sokak görünümü de var : )Hiç yorum yok:

Yorum Gönder